Rodzaj matrycy monitora jest szczególnie znaczący. Jest parę typów, a przy wyborze powinno się skoncentrować się na tym, do czego tak naprawdę będzie służyć dane urządzenie.

Matryca TN. Cena a także bardzo szybki czas reakcji należy do zalet. Wśród wad można wymienić bardzo kiepskie kąty widzenia szczególnie w pionie, brak trwałości kolorów w czasie oraz jednorodności na całej powierzchni matrycy, zwykle słabe przejścia tonalne a także nierównomierność podświetlenia.Takiego rodzaju matryce przeznaczone są zwłaszcza dla osób, które używają aplikacji biurowych. Dla grafików, graczy bądź zajmujących się edycją wideo matryca TN nie będzie satysfakcjonująca.

Matryce klasy VA są najbardziej wielofunkcyjne. W porównaniu do wad matryc TN, matryce VA nie mają większości z nich, a dodatkową zaletą może być ich rozsądna cena. Dla graczy niestety w przypadku klasycznych matryc VA czas reakcji będzie bardzo długi. Matryce EIZO- Overdrive nadają się do edycji video oraz grafiki na podstawowym poziomie. Inżynierowie EIZO ciągle pracują nad nowymi rozwiązaniami, zwiększającymi możliwości matryc.

Panele technologii IPS są ostatnią grupą matryc, dostępnych obecnie na rynku. Matryce tego rodzaju mają bardzo szerokie kąty widzenia w poziomie i pionie, mają równomierne podświetlenie, a także lepszą wierność odwzorowywanych kolorów. W połączeniu z układami sterującymi, działającymi w oparciu o 12-bitowe wzorce barw i umożliwiają 16-bitowe przetwarzanie kolorów, a dodatkowo wspierane przez funkcję DUE są świetnym rozwiązaniem nawet dla tych najbardziej wymagających użytkowników, wykorzystujących je do profesjonalnych zastosowań.