Kiedy zbliża się czas wakacji przeważnie ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy zorganizować wszystkie atrakcje turystyczne, czasem eksplorujemy mapy i foldery biur podróży. Lecz kiedy już zdołamy wybrać interesujące miejsce destynacji zaczynamy myśleć o naszym bagażu. Osobliwie dla tych, którzy udają się po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego to nie lada wyzwanie. Poza tym warto wspomnieć, że linie lotnicze mają swoje wewnętrzne regulaminy, które czasem się od siebie różnią. Jeżeli zatem wkrótce wylatujesz na wczasy, zapoznaj się z naszym poradnikiem, radzimy, jak prawidłowo spakować bagaż podręczny do samolotu.

Jakie są wymiary bagażu podręcznego?

Należy wspomnieć turysta może wziąć dwa typy walizek. Może to być bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany ładowany jest w luku bagażowym samolotu, jego parametry też wyznacza regulamin linii lotniczej. W tym poradniku omówimy bagaż podręczny. Bywa, że wyjeżdżamy jedynie na kilka dni i nie musimy wielkiego bagażu.U wielu przewoźników działa jeden limit rozmiarów bagażu podręcznego. Zazwyczaj walizka lub torba podręczna powinna ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Dopuszcza się wagę bagażu do 8 kg. Warto zwrócić uwagę także na to, czy linia lotnicza, z jakiej korzystamy uznaje bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 powinno być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Niemniej jednak z pewnością u wszystkich przewoźników wolno na pokład zabrać wózek dla dziecka lub fotelik. Podobna reguła dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Obsługa samolotu lokuje wózek inwalidzki lub kule w bagażniku na pokładzie. Przygotowując swój bagaż podręczny należy przestrzegać zasad odnośnie parametrów, ponieważ w przypadku ich przekroczenia, nakładane są dodatkowe opłaty. Czasem nasz zbytnio duży bagaż podręczny może być przyjęty za bagaż rejestrowany i trafi do luku bagażowego samolotu.

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Wszystkie rzeczy, które pakujemy do walizki podręcznej muszą brać pod uwagę określone wytyczne ilościowe i jakościowe. Pakujemy te przedmioty, które są niezbędne na czas lotu. Możesz spakować: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów zwykłych, farmaceutyki, kosmetyki pakowane w butelkach po 100 ml, żywność, odzież, niewielki sprzęt medyczny. Produkty płynne powinno się spakować do przezroczystej torebki o pojemności nie większej niż 1 l. Zwykle limity ilościowe nie dotyczą pokarmów dla niemowląt. Poza tym możesz zabrać to, co nabyłeś w strefie bezcłowej na lotnisku.Przepisy linii lotniczych zabraniają zabierania na pokład: rzeczy łatwopalnych, środków wybuchowych, substancji chemicznych lub toksycznych, części samochodowych, produktów o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.

Jak ułożyć rzeczy w bagażu podręcznym?

Bardzo istotną sprawą jest, jak popakujesz wszystkie przedmioty w walizce podręcznej. Na samym dole umieść ubrania oraz to, czego będziesz potrzebował najmniej. Znakomitym patentem jest rolowanie rzeczy i ściąganie ich recepturką. Zyskuje się dodatkowe miejsce i jednocześnie blokuje się przesuwanie przedmiotów w kompletnym bagażu. Wewnątrz możesz umiejscowić wszystkie kosmetyki i rzeczy płynne. Na wierzch zawsze wkładaj przedmioty cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), leki i to wszystko, co musisz mieć w zasięgu ręki np: książkę, żywność, słuchawki, sprzęt medyczny. Powinno się też na samym wierzchu spakować lekką bluzę, przyda się kiedy temperatura w samolocie gwałtownie się obniży, a dodatkowo tkanina ochroni przed zniszczeniem cenne przedmioty.

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić przepisy wewnętrzne linii lotniczych. Występujące dość często różnice w statutach mogą niemało namotać i sprowadzić kłopoty przy odprawie. Należałoby również zważyć spakowany bagaż, aby nic cię nie zaskoczyło podczas boardingu.