Jesień to przeważnie czas na drobiazgowe sprzątanie w w domowym zaciszu i w ogrodzie. Porządek to nie tylko metoda na odnowienie otoczenia, lecz też zadbanie o przyjemną aurę. Bezspornie masa osób nie lubi porządków, niemniej jednak faktycznie o wiele bardziej miło jest usiąść w zaciszu jesienną porą, jeżeli wszystko dookoła jest estetyczne.

Należałoby jesienne stereotypowe czynności wykonywać co roku. Odświeżony dom zostanie perfekcyjnie przygotowany do zimowej pory, z kolei my ułatwimy sobie późniejsze trudy związane z gonitwą wokół świąt. Jak więc urządzić sprzątanie jesienne? Jak w związku z tym wziąć się za porządki jesienne?, tak aby prace przebiegały w miarę lekko i wartko? Jak rozpocząć? Rozważmy, jak uporać się z jesiennymi porządkami?.

Porządki jesienne - okna

Mycie okien to niezwykle ważny element jesiennych porządków. W czasie letnich miesięcy z pewnością nagromadziło się mnóstwo brudu. Na dodatek podczas gdy jest upalnie, szyby są zanieczyszczane przez różnorodne muchy. Zbliżający się zimowy chłód niewątpliwie uniemożliwi w późniejszym dokumentnym umyciu okien. Rozpocznij od stolarki okiennej, a w następnej kolejności użyj detergentu. Dobrze wyczyść wszelkie zakamarki. W tym samym czasie weź się za pranie firan. Do pralki należałoby wlać środek wybielający, żeby odświeżyć biel firanek. Nie należy zapominać o wyczyszczeniu parapetów. Jeśli posiadasz dom, to musisz zmierzyć się także z myciem elewacji i bruku. Kapitalnie się do tego nadają myjki ciśnieniowe. Jeśli nie posiadasz takiego pomocnika zastosuj mopa czy też szorstkiej drucianej szczotki. Obejrzyj drzwi frontowe oraz bramkę. Zwykle w szczelinach gromadzi się piach i błoto przyniesione razem z letnim powiewem.

Po kolei rób porządki w pomieszczeniach

Przeważnie na przełomie lata i jesieni zastępujemy garderobę na cieplejszą. Nastał właściwy czas na schowanie lekkich ubrań. Każdego dnia porządkuj kolejne pomieszczenie. Na koniec zostaw kuchnię i łazienkę. Jeżeli posiadasz spiżarkę, należałoby na nią spojrzeć, posegregować słoiki oraz przeznaczyć więcej miejsca na przetwory. Nie zapomnij także w sypialniach wytrzepać wszystkich materacy oraz wyczyścić dywanów. W łazience wyczyść starannie glazurę. Możesz zrobić to przy użyciu mopa bądź ścierki nałożonej na szczotkę. Zwróć uwagę, aby dokładnie doczyścić spoiny. W podczas zimy okazjonalnie otwieramy okna, jest mniej przewiewnie. W toalecie dominuje wilgoć. Uzbierany w spoinach brud stanie się idealnym środowiskiem dla bakterii i grzybów. W pomieszczeniach gruntownie umyj wszystkie lampy. Dla posiadaczy mebli balkonowych to również pora na umycie oraz zabezpieczenie foteli i kanap. Jeśli sumienniej zadbamy o umeblowanie zewnętrzne, tym ekonomiczniej wejdziemy w następny sezon wiosenny. Na ogół po okresie grillowym także czyścimy staranniej ruszty i paleniska. Porządkowych zadań jest co niemiara, lecz należałoby je po kolei przewidzieć i doprowadzić do realizacji. Ażeby uprzyjemnić sobie czas porządków jesiennych można słuchać ulubionej muzyki albo audycji, czy też nucić.