Nikogo z pewnością nie trzeba przekonywać, że miło jest położyć się do spania w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie zadbanie o wrażenia estetyczne, gdyż przede wszystkim ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednakże napomknąć, że czystość pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Jednakowo istotne jest dbanie o kołdry oraz poduszki, materace oraz regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, czy otworzenie okna nie nastręcza jakiś komplikacji, o tyle solidne upranie poduszek i kołder stale wzbudza niepewność i sceptycyzm. Nasuwa się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością?

Dlaczego trzeba prać kołdry i poduszki?

Dla zachowania czystości, zdrowia jak również komfortu snu bezwyjątkowo trzeba prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, oznacza to kołdry i poduszki. Rezultaty zrealizowanych badań już dawno dostarczyły dowodów na to, że w pościeli nagromadzają się bakterie i roztocza. Pojawiają się one oczywiście w wyniku gromadzenia się kurzu i brudu, lecz także pozostałości po nas samych. Skóra człowieka, pot, wydzieliny, włosy - to wszystko pozostaje w naszym łóżku i stanowi znakomitą pożywkę dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.Wskutek tego tak istotne jest, aby regularnie prać i w miarę możliwości odkażać nasze kołdry i poduszki. upranie pościeli w właściwych detergentach i w programie o odpowiedniej temperaturze pomoże nam wyeliminować znaczącą część grzybów, mikrobów, czy pasożytów. Uzupełniająca dezynfekcja natomiast zagwarantuje zdrowy sen, będziem mieć oddziaływanie na ograniczenie trądziku, rozmaitego typu alergii, bądź astmy. Z pewnością również czyste kołdry i poduszki pozwolą na uniknięcie zapalenia zatok i rozwinięcie się innych stanów zapalnych.

Jak prać poduszki i kołdry?

Zazwyczaj nasze powątpiewanie w temacie prania kołder i poduszek dotyczy przedmiotu detergentów, stosowniej pralki oraz programu. Boimy się, że kiedy skorzystamy z domowej maszyny, to wciśnięta kołdra ulegnie zniszczeniu, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a skutkiem tego nasza kołdra straci zupełnie swoje własności izolacyjne, przestanie być przyjemna i komfortowa. Tymczasem kołdry i poduszki należy prać, a osoby które cierpią na alergie powinny bezwzględnie czynić to znacznie częściej. Ażeby zapobiec wzmaganiu się symptomów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub albo świądu, alergicy powinni prać kołdry i poduszki przynajmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe starczy, że wypiorą kołdry i poduszki co dwa-trzy miesiące. Należałoby także nadmienić, że pościel wymaga częstej dezynfekcji latem, jak również w ciągu i po chorobie użytkownika.

Aby zatrzymać, a nawet wydłużyć własności użytkowe kołder i poduszek trzeba je prać okresowo w należyty sposób. dobrze jest wykorzystać do tego większą pralkę, aby nie rolować kołdry, bądź poduszki. Wskazane jest też skorzystać z suszarki bębnowej, aby wypełnienie mogło błyskawicznie wrócić do swojej puchatej struktury i nie zostawał stłoczony i nieforemny. Co prawda większość z nas nie dysponuje adekwatnymi urządzeniami w domu, więc w razie nieodzowności uprania kołder i poduszek niezaprzeczalnym wsparciem będzie samoobsługowa pralnia ekspresowa. W pralni Speed Queen można skorzystać z nadzwyczaj pojemnych urządzeń (od 7 do 20 kg), które spokojnie pomieszczą poduszki i kołdry. Wystarczy, że załaduje się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, uruchomi specjalny program, a urządzenie dopasuje właściwą miarę hipoalergicznego detergentu i w niedługim czasie starannie wypierze całe pranie. Na dodatek w trakcie prania, tuż przed płukaniem, zwalniany jest środek odkażający, który precyzyjnie odkazi poduszki i kołdry. Nasza pościel zostanie higienicznie czysta. Na koniec wskazane jest skorzystać z wielkiej suszarki bębnowej, dzięki której po 15 minutach zdołamy zabrać do domu aromatyczną, suchą i miękką pościel. Bez wątpliwości skorzystanie z maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o higienę kołder i poduszek, ich kompletną dezynfekcję bez narażania pościeli na zniszczenie w domowej pralce.