Kiedy zbliża się wiosna, codziennie świat staje się bardziej dynamiczny i barwny. Choć dni są jeszcze chłodne, a noc pokrywa ziemię szronem, to mimo to intensywne, świetliste promienie słońca, napęczniałe pąki roślin i głośne klucze powracających żurawi napawają nas ogromnym optymizmem. Wstępuje w nas niepojęta ochota do zmian, do czynienia. Na wiosnę po wielokroć rozpoczynamy nowe diety, przekształcamy nawyki lub fryzurę. Jednak dla wielu kres zimy to okres na przeprowadzenie wiosennych porządków. Potrzebujemy gruntownie uporządkować i odświeżyć obszar wokół siebie, porzucić bezużytecznych rzeczy, które uzbieraliśmy w minionym czasie i posegregować garderobę.

Wiosna powoduje, że czujemy się niezmiernie zmotywowani do działania, pokazujemy nowe pokłady żywiołowości, ale niekiedy własny zapał jest tak ogromny, że czynimy nadto spontanicznie. W takim przypadku nasze wiosenne porządki są chaotyczne i pobieżne. Przeto tak ogromnie istotne jest założenie kolejności działań, przemyślenie, co możemy zdołamy zdziałać na wstępie, co wymaga przeznaczenia większego czasu i siły. Rozpocznijmy jednak od standardowego przeglądu potrzebnych narzędzi do pracy. Oczywiście powinniśmy mieć gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do stosownych powierzchni, wyjątkowo jest to znaczące, jeżeli zamierzamy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Z pewnością trzeba sprawić rezerwa płynów i detergentów, za sprawą których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Rozważże jednakże, czy ostatecznie nie lepiej całkowicie przerzucić się na eko czyszczenie i nie wybrać np. sody, octu lub specyfików ekologicznych? Powinniśmy też stwierdzić, czy mamy zasób dużych worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli chcemy np. posegregować odzież i zbędne rzeczy oddać na zbiórkę.

Porządkowanie stale rozpoczynaj „od góry”. Odkurzaczem czy też szczotką usuń kurz, czy pajęczyny z sufitów, zetrzyj kurze z wysokiej zabudowy jak również wyczyść żyrandole i lampy. Następnie powycieraj futryny od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest sprzątać na bieżąco, dlatego że te dwa pomieszczenia posiadają wielce ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Jakkolwiek jeśli dawno nie czyściłeś czubków szafek kuchennych, nie szorowałeś okapu lub nie szorowałeś fug i kafelków, teraz jest właśnie najlepszy na to moment. Płytki najlepiej jest przecierać preparatem z octem, żeby niwelować osady z kamienia i mydła. Jeśli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je także wewnątrz. Zalegające paprochy, pozostałości produktów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i wybitnym środowiskiem do namnażania się rozmaitych robali. Warto zatem dokładnie porządkować wszelkie zakamarki w szafkach.

W następnej kolejności pora na okna. Załóż sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej przeznaczyć ociupinę więcej czasu, aby starannie wyczyścić szyby, ażeby nie było żadnych smug. Jeżeli chcemy w jeden dzień na pół gwizdka poprzecierać okna, osiągniemy nędzny efekt, który wyśmienicie będzie zauważalny w promieniach słonecznych. Wespół z myciem okien możemy również zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu np. w witrynach. Równocześnie powinniśmy zadbać o czystość żaluzji, lub rolet jak również o odświeżenie firanek oraz zasłon. Nie zapominajmy o kaloryferach, w których nader nagromadza się brud.

Przyszedł czas na segregowanie rzeczy i sprzątanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania i buty i zająć się selekcją garderoby. Z zdecydowanie wynajdzie się coś, co przestało nam się podobać czy pasować. Nie wskazane jest przechowywać w domu nieużywanych ubrań, zniszczonej biżuterii, porwanych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie stosowną okazją na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których głównym zadaniem jest zwyczajnie leżenie i zbieranie kurzu. Kiedy uprzątniemy całkowicie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że mamy zatrzęsienie miejsca do tego, ażeby pozostałe rzeczy były złożone równo i przyzwoicie. Niechybnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, powinno się wszak śmiałości i rozsądku rodzica, żeby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom zwykle trudniej jest podjąć taką decyzję, toteż jeżeli rodzic spostrzega, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Można powiedzieć dziecku, iż warto podzielić się tą zabawką z tymi, które nie posiadają ich wcale.

Jeżeli jest to możliwe wskazane jest postarać się się w organizery do szafek albo pudełka. Rzeczy posegregowane i powkładane do osobnych pojemników są bezproblemowo przystępne, a jednocześnie łatwo jest utrzymywać w nich porządek.

Na zakończenie pora na podłogi. Jeżeli masz grube dywany, pomyśl o ich wytrzepaniu jak również wypraniu. Może się tym zająć specjalistyczna firma. Przy myciu podłóg pamiętaj o listwach przypodłogowych, na których także zbiera się brud. Powinno się też uprzątnąć pod masywnymi meblami, trzeba je przemieścić, by dobrze wyczyścić trudno osiągalne rejony.

Wydaje się, iż wiosenne porządki pochłaniają bardzo dużo czasu oraz wysiłku. Jednakże nie wskazane jest się tym odstręczać, gdyż kiedy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada świeże wiosenne powietrze, sprzątanie jest o wiele przyjemniejsze. Bazą dla sukcesu w sprzątaniu jest dobry planner, który będzie określał kolejne etapy porządków. Jeśli napiszesz sobie kolejno co chcesz zrobić, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Skreślaj również z listy elementy, które już ogarnąłeś. Oszacujesz wtedy swoją pracę i będziesz mógł uznać się za bohatera wiosennych porządków.