Balustrady na schody i balkonowe to wymagany element każdego domu. Mają one nie jedynie atuty estetyczne, ale po pierwsze spełniają nadrzędną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa domowników.

Balustrady schodowe to swoiste bariery zapobiegawcze, które zabezpieczają przed upadkiem z wysokości. Ich montaż jest bardzo ważny, szczególnie w domach, gdzie przebywają dzieci albo osoby starsze. Bez balustrad schodów lub balkonowych, ryzyko wypadków jest o wiele większe.

W Polsce, analogicznie jak w większości krajów, mamy ścisłe regulaminy dotyczące balustrad. Zgodnie z prawem budowlanym, balustrady muszą być zamontowane na schodach, balkonach, tarasach oraz wszędzie tam, gdzie jest zagrożenie upadku z wysokości powyżej 1 metra. Wysokość balustrady musi wynosić co najmniej 1,1 metra, natomiast dystans pomiędzy elementami wertykalnymi nie powinna przekraczać 12 cm.

Balustrady, pomimo swojej praktycznej roli, mogą ustanawiać również znaczący detal dekoracyjny. Mogą one uwypuklać styl architektoniczny budynku, dodawać mu elegancji bądź nowoczesności. Balustrady ze stali nierdzewnej, szkła, drewna czy nawet kutej stali, dopasowane do stylu budynku, mogą stanowić jego prawdziwą dekorację.

Wybór balustrad to nie wyłącznie sprawa estetyki, ale głównie bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy planujesz remont, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu schodów oraz balkonów. To lokata, która na długo wpłynie na wygląd i funkcjonalność Twojego domu.