Wszyscy rezydenci wielkich skupisk miejskich bezbłędnie potrafią zdefiniować to odczucie, gdy pragniemy sekundy odpoczynku od miejskiego rwetesu i tęsknimy za kontaktem z przyrodą. Szczęśliwie, w naszym kraju jest dużo ładnych parków i zieleńców, które oferują ucieczkę od betonowej dżungli i umożliwiają odetchnięcie w sąsiedztwie przyrody. W tym artykule opiszemy kilka reprezentatywne miasta Polski, i odkryjemy ich przecudowne miejskie oazy.

Lublin, uznany jako "miasto ogrodów", oferuje bez liku przepięknych miejsc do wypoczynku. Jednym z najsłynniejszych ogrodów miejskich jest Park Saski, który rozpościera się na ponad 40 hektarach. Jest tam niezwykły staw, kolorowe kwiaty i przestronne gazony, gdzie wolno wyprawić piknik czy zwyczajnie wypocząć na łonie natury. Ogród Saski również jest znany z powodu rozmaitości gatunków flory, fontann i tarasów widokowych.

Stolica Polski oferuje krocie okazałych parków, z których najbardziej znany to Łazienki Królewskie. To zakątek, gdzie przyroda i architektura integrują się w zgodzie. W samym środku ogrodu znajduje się Pałac na Wyspie, obrazkowy obiekt z ślicznym skwerem wokół niego. Spacerując po Łazienkach, można spotkać pawie, admirować malownicze alejki i cieszyć się widokiem na stawy i mostki. To cudowne miejsce na marzycielski spacer, lub też piknik w otoczeniu natury.

Główne Miasto Wielkopolski słynie z Parku Cytadela, który jest cudownym skwerem na uspokojenie i kontemplację. Znajduje się w tym miejscu dawny fort, tereny zielone, jak również staw, który zaprasza liczne ptaki. Park Cytadela jest ulubionym miejscem spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Poza tym, można tam dodatkowo odwiedzić Palmiarnię, gdzie rośnie multum niespotykanych roślin, kreując tropikalny nastrój.

Gród Kraka, jedno z najcudowniejszych miast w Polsce, ma do zaoferowania wiele uwodzicielskich skwerów. Wśród nich należałoby wspomnieć o Plantach, które stanowią zieloną aleję otaczającą Stare Miasto. Jest to idealne miejsce na spacery, odpoczynek na ławeczce, czy też piknik w otoczeniu bujnej roślinności. Innym zasługującym na wzmiankę zakamarkiem jest Park Jordana, na którym rozpościerają się stawy, fontanny, altany i liczne rzeźby, budując atmosferę wiejskiego ogrodu.

Miejskie zieleńce są niezastąpionym faktorem życia miejskiego. Dostarczają nam możność oderwania się od powszedniości i zanurzenia się w naturze. Obojętnie, czy jesteś mieszkańcem Lublina, stolicy, Poznania, czy Krakowa, zawsze znajdziesz cudowne parki i ogrody miejskie, które zapewnią Ci wyśmienite chwile odpoczynku i odstresowania się. Warto użytkować tych przestrzeni, aby zatrzymać równowagę między miejskim stylem egzystowania, a obcowaniem z naturą.