Nowoczesne społeczeństwo coraz wnikliwiej kieruje uwagę na różne odmiany terapii, aby zmienić jakość życia i dobrostan mentalny. Jedną z tych prekursorskich procedur, otrzymującą raz za razem większą renomę, jest dogoterapia. To unikalna postać leczenia, która zespala w sobie relację człowieka z czworonogiem, gwarantuje znaczny obszar pozytywnych skutków dla rozlicznych grup ludzi. Począwszy od smyków z trudnościami w nauce po ludzi w starszym wieku, schorowane, dogoterapia może być wielozadaniowym narzędziem regulującym zdrowie mentalne oraz uczuciowe.

Początki kynoterapii

Przebieg dziejów kynoterapii dosięga starożytnego państwa egipskiego, kiedy czworonogi były używane do wsparcia w uzdrawianiu przeróżnych dolegliwości. Jednak to dopiero w minionych dekadach kynoterapia zyskała aplauz w domenie medycyny i psychologii. Dzisiaj psy są używane w rehabilitacji w podobny sposób w oddziałach leczniczych, jak i grupach pozamedycznych.

Psie wsparcie, a poprawa zdrowia emocjonalnego

Badania naukowe zgodnie uznają pozytywne skutki wynikające z relacji z czworonogiem. Dogoterapia sprowadza poprawienie nastroju, redukcję zdenerwowania, nasilenie aktywności fizycznej oraz polepszanie relacji społecznych. W dodatku towarzystwo czworonoga w trakcie leczenia jest w stanie pobudzać motywację do uczestnictwa w leczeniu jak również realizowania zadań terapeutycznych.

Wskazówki przy wyborze psa do terapii

W okresie dogoterapii ważne okazują się atrybuty charakteru psa. Życzliwe nastawienie, przychylne zachowanie się, zrównoważony charakter, cierpliwość a także chęć współpracy z ludźmi to istotne elementy. Rasy psów nierzadko wybierane do funkcji terapeuty są selekcjonowane z Labrador Retriever, Border Colie tudzież Bernardyn.

Wskazania i przeciwwskazania terapeutycznego działania psa

Dogoterapia wykazuje znaczne wykorzystanie w terapii wielorakich schorzeń, takich jak zaburzenia ze spektrum autyzmu, nadpobudliwość psychoruchowa, niepełnosprawność intelektualna, choroby umysłowe, bądź choroby neurodegeneracyjne u osób w podeszłym wieku. Jakkolwiek są również przeciwwskazania, jak na przykład strach przed psami, uczulenie na psy, skłonność do chorób oraz obniżona odporność.

Dogoterapia, jako terapia dla wszystkich, okazuje się jeszcze bardziej kultowa i ceniona. Interakcja z czworonogiem, nie zaledwie jako opcja leczenia, lecz również jako źródło zabawy i wsparcia, powoduje, że ta forma terapii staje może być osiągalna dla każdego, kto oczekuje poprawy jakości życia i dobrostanu mentalnego.