Żywopłot to piękne i naturalne ogrodzenie domu. Zapewni nam prywatność i uchroni przed hałasem z ulicy. Ponadto stanowi niewątplią ozdobę naszej posesji. Wybierając rośliny na żywopłot, kierujmy się jednak nie tylko estetyką, ale przede wszystkim tym, w jakich warunkach posadzimy krzewy i ile mamy czasu na ich pielęgnację.

Żywopłot to najczęściej rząd posadzonych przy sobie krzewów liściastych bądź iglastych. Krzewy zimozielone zapewnią nam zielone ogrodzenie przez cały rok, są jednak trudniejsze w pielęgnacji, niż krzewy sezonowe, które gubią liście lub igły na jesieni.

Na żywopłoty liściaste możemy wybrać np. dereń (biały syberyjski lub kwiecisty), który zapewni nam wysoki żywopłot, dochodzący do kilku metrów. Roślina ta jest łatwa w pielęgnacji, wystarczy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Co istotne dla działek w mieście, dereń doskonale radzi sobie z suchym i zanieczyszczonym powietrzem, toleruje również większość rodzajów gleb. Z owoców tego krzewu możemy na jesień wykonać pyszną nalewkę - popularną dereniówkę.

Niewielkie wymagania glebowe i odporność na zanieczyszczenia ma także ligustr pospolity. Krzew ten dorasta do 2-3 m wysokości, jest gęsto ugałęziony i doskonale znosi cięcie. Jego owoce i liście są jednak trujące dla ludzi i zwierząt.

Bezpieczna dla wszystkich domowników będzie dzika róża, pod warunkiem, że będziemy ostrożni wobec jej cierni. Krzew dzikiej róży osiąga zwykle 2-3 m i również nie ma zbyt wysokich wymagań. Znosi wiele rodzajów gleb, jest odporny na mróz, choć lubi nasłonecznione miejsca. Krzew tworzy jednak żywopłot nieformowany.

- Wymienione wyżej rośliny na żywopłot, których szczegółowe warunki uprawy szerzej przedstawiamy w naszym serwisie, są krzewami sezonowymi, gubiącymi liście na zimę – wyjaśnia ekspert działu „Ogród” z portalu www.DOM.pl. - Jeżeli chcemy cieszyć się zielonym żywopłotem przez cały rok, wybierzmy krzewy zimozielone, takie jak bukszpan, ostrokrzew lub bardzo popularne tuje.

Bukszpan charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością. Niestraszne mu zarówno deszcze i śniegi, jak i susze. Jest to roślina typowo ozdobna, ze względu na dużą plastyczność popularne jest jej cięcie i formowanie – łatwo można jej nadać ciekawy kształt.

Ostrokrzew kolczasty osiąga wysokość około 8 metrów, oraz szerokość dochodzącą do 3-4 metrów. Największą jednak ozdobą ostrokrzewu są kuliste, połyskujące, czerwone owoce - są jednak bardzo trujące. Roślina bardzo dobrze znosi duże spadki temperatur, poradzi sobie na każdym podłożu i stanowisku.

7 jakie rosliny wybrac na z

Projekt domu dostępny na pracownia-projekty.dom.pl/

Tuje (zwane też żywotnikami) występują w tak wielu odmianach, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

- Jeśli chcemy, by tuja była łatwa do formowania, warto wybrać żywotnik zachodni - podpowiada ekspert www.DOM.pl - Żywotnik olbrzymi natomiast może osiągać nawet do 15 metrów wysokości. Ma niezwykle silny system korzeniowy, nadaje się więc do ogrodu nawet w strefie silnych wiatrów. Żywotnik wschodni, z uwagi na to, że źle znosi zagęszczenie, nie nadaje się na żywopłot.

Świerk, cis oraz różne odmiany cyprysików to najpopularniejsze rośliny iglaste na żywopłoty. Wymagają jednak odpowiedniego miejsca. Półcień i cień nie wpłyną korzystnie na rozwój roślin iglastych. Ich igły mogą stracić kolor, przez co będą wyglądały niezdrowo. Na żywopłot możemy wybrać też różne odmiany modrzewia. Modrzew też potrzebuje słońca, ale dobrze znosi tereny miejskie i przemysłowe. Co istotne, igły modrzewia nie kłują tak, jak świerku, bez obaw mogą się przy nich bawić małe dzieci czy domowe zwierzaki.

Przycinanie żywopłotu

To, jak często będziemy przycinać żywopłot zależy od tego, czy rośliny są na żywopłoty formowane (np. bukszpan, cis) czy niewymagające strzyżenia (np. żywotnik zachodni, cyprysik Lawsona). Każdy żywopłot formowany należy przycinać regularnie, tak aby skrócić go o długość potrzebną do uzyskania pożądanej formy i kształtu.

Krzewy liściaste sezonowe, czyli te gubiące liście na jesień, należy przycinać w czerwcu. Krzewy iglaste i krzewy liściaste zimozielone – w połowie sierpnia i przed wypuszczeniem nowych pędów wczesną wiosną.

- Jesienią warto przyciąć zielone ogrodzenie o około 10 cm, dzięki czemu pędy staną się gęstsze i zdrowsze. Jesienne przycinanie żywopłotu zabezpiecza je także przed zimą. Wczesną wiosną natomiast warto skrócić przyrosty o około 1/3 długości. Dzięki temu zabiegowi młode pędy roślin będą miały dostęp do światła słonecznego, koniecznego do ich prawidłowego wzrostu - doradza ekspert www.DOM.pl