Transformator to maszyna, która służy do transportowania energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji między obwodami. Przy tym zachowana jest odpowiednia częstotliwość.

Transformatory wykorzystywane są również do zmiany napięcia panującego w danej sieci. Są narzędziem, z którego na szeroką skalę korzystają różne przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się zarządzaniem prądem, na przykład Schneider Electronic. W związku z tym, transformatory są bardzo przydatnym narzędziem do zarządzania energią elektryczną. W sieci elektroenergetycznej zmiana napięcia zachodzi kilkustopniowo w stacjach transformatorowych.

Budowa transformatora

Transformator składa się z dwóch zasadniczych elementów: 

  • stalowego rdzenia – jest to obwód magnetyczny transformatora, który służący przewodzeniu strumienia magnetycznego. Składają się na niego kolumny, na które nawijane są uzwojenia oraz jarzm. Łączone one kolumny. Rdzeń wykonywany jest z cienkich, odpowiednio zaizolowanych silnie nakrzemionych blach. Pozwala to zmniejszyć starty powstające w wyniku prądów wirowych i histerezy.
  • uzwojeń wykonanych z miedzi lub aluminium – są to obwody elektryczne transformatora, umieszczane na kolumnach.

Jak działa transformator?

Jedno z uzwojeń podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Powoduje to przepływ prądu przemiennego. Wywołuje to powstanie zmiennego pola magnetycznego. Dzięki przewodzeniu przez rdzeń transformatora zmiennego strumienia pola magnetycznego możliwy jest jego przepływ przez pozostałe cewki. W cewkach wtórnych dochodzi do powstania zjawiska, jakim jest indukcja elektromagnetyczna.

Transformatory stanowią zatem bardzo ważną część każdego systemu związanego z zarządzaniem energią. Pozwalają na przekazywanie energii elektrycznej do różnych systemów. Zajmują się rozprowadzaniem prądu. Dzięki temu, każdy kto jest podłączony do sieci może taki prąd uzyskać. Zdecydowanie, jest to więc pewnego rodzaju centrala, która gdy tylko działa prawidłowo, pozwala na dostarczanie energii do różnych punktów.